Charakter závodu: Závod jednotlivců na velmi krátké trati s povinným postupem
Přihlášení: do 10.5.2010 na e-mail novakj@natur.cuni.cz
Start: intervalový od 10.30
Start: od 9.30

ilustrační foto

Hodnocení

Závod ve sprint-orientačním běhu proběhl v areálu SCUK v Hostivaři. Závodníci startovali intervalovým způsobem od 10:30 až do odpoledních hodin. Trať byla dlouhá zhruba 2,2km a na běžce čekalo celkem 21 kontrol. Velká část těchto kontrol by se dala označit termínem "divácká", protože se nacházely v bezprostřední blízkosti sportovišť areálu před zraky ostatních účastníků rektorského sportovního dne. Závodníci tak při svém snažení byli viděni z prostoru bazénu, fotbalového i softbalového hřiště a tenisových kurtů, což atraktivitě závodu jen prospělo.

Na startu se postupně objevilo 38 běžců (22mužů a 16žen) většinou z Přírodovědecké fakulty UK, ale také z MFF UK, FTVS UK 1.a3.LF UK a další. Velká část startovního pole využila blízkosti ostatních sportů a tak většina závodníků neběžela pouze orientační běh, ale účastnila se turnajů ve fotbalu, florbalu a jiných aktivit. S nástrahami podrobné mapy s nezvyklým měřítkem 1:2880, se v ženské kategorii vypořádala podle očekávání Štěpánka Betková z 3.LF UK. Na jejím výkonu se ani výrazně neprojevil handicap, že v neděli 9.5.2010 absolvovala maraton. Kvalitativní převahu lékařských fakult v ženské kategorii pak potvrdila Eliška Linderová z 1.LF UK. Třetí stupínek na stupních vítězů zbyl pro Lenku Musílkovou z FTVS UK.

Dramatičtější boje se odehrávaly v mužské kategorii, kde se dlouhou dobu radoval z průběžné první příčky Filip Beneš z Přírodovědecké fakulty UK. Vlastně se stal neoficiálním vítězem dopolední části. S koncem florbalového turnaje se ale na startu objevili favorité, kteří jej nakonec odsunuli na nepopulární bramborové umístění. První místo vybojoval pro MFF UK Jakub Škoda, který se jako jediný ze všech závodníků dostal pod hranici 15min a zvítězil v kvalitním čase 14:31min(s). Druhé a třetí místo pak obsadili studenti Přírodovědecké fakulty UK Michal Šafránek a Jan Ferdinand Polášek. Oba jsou z oboru geografie a kartografie, tak pro ně hovořili papírové předpoklady, protože mají blízko k mapám. Nicméně realita byla jiná a za vítězem zaostali o více než 3minuty.

1 Škoda Jakub MFF UK 14:31
2 Šafránek Michal PřF UK 17:56
3 Polášek Jan Ferdinand PřF UK 18:31
4 Beneš Filip PřF UK 19:02
5 Petříček Martin MFF UK 20:16
6 Štec Tomáš MFF UK 22:09
7 Kosina Jan FTVS UK 29:05
8 Rašovský Matěj FTVS UK 30:11